ProTV:Masacru pe strazile satului Recea din raionul Straseni

Olga S
Заслуженный активист

ProTV:Masacru pe strazile satului Recea din raionul Straseni

Сообщение Olga S » 11 мар 2015, 15:41

http://protv.md/stiri/actualitate/masac ... 98451.html
Masacru pe strazile satului Recea din raionul Straseni. Mai multi caini au fost impuscati pe strazile satului. Oamenii sunt indignati si spun ca s-a tras dintr-o masina ziua in amiaza mare, fara ca ei sa fie avertizati. Asa ca printre maidanezi s-au nimerit si cainii locuitorilor. Primarul afirma ca e o actiune organizata tot la cererea locuitorilor.

Aceasta femeie povesteste ca era acasa, astazi la amiaza, cand a auzit o impuscatura si a iesit in drum. Acolo si-a vazut cainele mort, in fata portii.

„Eram cu fetita mea in casa si am auzit o impuscatura, si m-am speriat. Am iesit repede. Un om din mahala a vazut caand, a scos pusca pe fereastra, nici nu s-a dat jos din masina”

„Vecina a venit la mine si a inceput a plange ca i-a impuscat cainele, dar eu n-am vazut. Am iesit si mi-a aratat cainele impuscat”

Femeia spune ca mai multi caini au fost ucisi in cateva regiuni ale localitatii.

„Eu m-am dus special pana-n deal. Este pata de sange la posta, dar cainele e luat. Pe imas au fost si au impuscat, la gunoiste au impuscat”

Impuscaturile au fost auzite de mai multi sateni.

„Dimineata au impuscat caini. Dar caini sunt si vagabonzii, si ceilalti”

„S-au auzit niste impuscaturi tari. S-au auzit in partea cealalta de sat”

Autoritatile spun ca patrupezii au fost impuscati dupa ce mai multi sateni au depus plangeri la primarie.

Olga VLADICESCU, PRIMAR RECEA: „Au parvenit din partea cetatenilor plangeri, ca in sat sutn focare unde cainii sunt dezlegati si au fost chiar muscati de catre caini cetatenii. In luna decembrie am avut o decizie a Consiliului Satesc in baza deciziei Consiliului Raional care ne-a fost expediata. Noi luam masurile de prevenire”

Desi primaria sustine ca a distribuit anunturi in care atentioneaza localnicii sa nu-si lase cainii din gospodarii dezlegati, oamenii pe care i-am intalnit la Recea sustin ca nu au vazut asemenea avertismente.

„Anuntul nu a fost. Nu a fost niciun anunt, nimic”

„Am vorbit cu primarita, mi-a spus ca a pus anunturi, dar eu n-am vazut niciun anunt pe stalp”

Olga VLADICESCU, PRIMAR RECEA: „Am fost personal la gradinita, la magazin am adus la cunostinta, plus au fost anunturi. Dar stiti, copiii le rup. Tu le pui, dar copiii le rup din urma”

Sursa: PRO TV

Изображение

Вернуться в «Новости, СМИ о проблеме бездомных животных / Stiri, Mass-Media despre problema animalelor fara stapan»