Ieri si astazi pe strada Studentilor ...

Ваши письма и обращения в нашу организацию / Scrisorile si adresarile D-voastra fata de asociatia noastra
Olga S
Заслуженный активист

Ieri si astazi pe strada Studentilor ...

Сообщение Olga S » 17 фев 2013, 17:24

Buna ziua,
Va scriu pentru ca nustiu unde mai pot apela. Ieri si astazi pe strada Studentilor deja am fost martora a moartea INUMANA a doi ciini care au fost otraviti!!!..Iesisem ieri dimineata (16.02.2013) din casa si vazui un ciine zacind chiar in mijlocul drumului zbatindu-se si facind spume la gura. Initial am crezut ca a fost lovit de o masina, insa dupa ce astazi am vazut un alt ciine cu aceleasi simptome, e clar ca au fost oraviti!!! intr-un mod josnic..las... si inuman. Ei si acum caz in mijlocul strazii, unde suntem nevoiti sa ne uitam la ei de cite ori trecem. Mi-i rusine ca traiesc intr-o asemenea tara!...unde stau cinii morti pe strada fara ca nimanui sa-i pese.

Intrebarea mea este UNDE PUTEM APELA? CE PUTEM FACE??? Msi anticipat!

Cu respect,
C. I.

Olga S
Заслуженный активист

Re: Ieri si astazi pe strada Studentilor ...

Сообщение Olga S » 17 фев 2013, 21:19

Buna ziua,
din pacate, cazuri, ca acestea, se intamplă in tot Chisinaul;
noi suntem siguri că in multe sate si alte localitati al Moldovei se ucid in mod barbar mii si mii de animale de pe strada, caini si pisici.
Este groaznic sa vedem cum se zbate un animal in agonia mortii, si ce lovitură psihica primesc copii nostrii.
Cum puteti sa actionati in astfel de cazuri?

Noi putem sa vă sfătuim urmatoarele:
- adresati o cerere la politia sectorului de care apartineti si cereti sa fie găsiti cei, ce otrăvesc cainii de pe strada dumneavoastră.

- adresati o scrisoare primarului orasului, unde sa cereti reducearea animalelor de pe stradă prin metode umane, si nu prin ucidere sau otrăvire.

- adresati o scrisoare in Parlamentul tarii si cereti sa fie adoptata legea pentru ocrotira animalelor si tragerea la raspunderea penala a ucigasilor.

- incercati sa formulati o cerere, pe care cetatenii sa o semneze, iar cu semnaturile primite sa va adresati autaritatilor in cautarea unei solutii.

Va rugam să ne scrieti, să ne tineti la curent cu desfasurarea cazului.
Vă dorim mult success!

Cu respect
ONG ALGA

nona8
Заслуженный активист

Re: Ieri si astazi pe strada Studentilor ...

Сообщение nona8 » 18 фев 2013, 09:01

...Как раз вчера я не смогла найти двух собак, которых там кормлю каждый день... неужели это они?...

Я не могу понять-- куда эти убийцы прячут отраву? Я прочесала весь парк после последней крупной травли, но не увидела на чистом снегу ни следов от крови мяса, вообще никаких следов еды, и в каком виде они дают тубазид и изониазид-- в таблетках? Ведь тогда было отравлено у нас и много домашних собачек, и я сама хожу и постоянно смотрю по сторонам и на дорогу, чтоб подобрать и выбросить подозрительное, но ничего не нахожу. Как же эти нелюди искусно выполняют свою работу и сами остаются при этом невидимками.

Вернуться в «Нам пишут / Corespondenta»