Cini hoinari.

Ваши письма и обращения в нашу организацию / Scrisorile si adresarile D-voastra fata de asociatia noastra
Olga S
Заслуженный активист

Cini hoinari.

Сообщение Olga S » 02 сен 2014, 08:03

Scrisoarea de pe data a de 25.08.2014:
Buna ziua. Avem o mica problema dar se poate de zis acum este si mare in privinta ciinilor vagabonzi. In or. Cimisla este o grupa de ciini in jur de 6-9 ciini care ataca pasarile oamenilo pe data de 25.08.2014 au fost 2 atacuri unu diminiata pe la ora 9 in urma caruia au fost omorite 11 giste si al 2 atac a fost in jurul orei 12:30 dar am observatii si am reusit sa prevenim atacul. Aceste atacuri au fost in 2 regiuni al orasului diferite. Cu 2 zile in urma a mai fost un atac tot acesti ciini si au fost ucise 9 giste. cazurile de pe data de 25.08 a fost anuntat la politie . Au mai fost atacuri la curci in jur 12-15 bucati dar nu a fost anuntat la politi.
Care este sfatul dumneafoastra ? Ce trebuie sa facem cu acrsti ciini hoinari? La politie mi-au zis ca ei nu le pot face nimic.Multumim

Raspunsul nostru:
Buna ziua,
problema ciinilor vagabonzi este destul de mare in toata tara, nu numai in or. Cimislia.
Propunerea noastra de a reduce numarul ciinilor vagabonzi prin STERILISARE de pe strazile oraselor nu este auzita de autoritati.
Si dupa cum se vede, nimicirea ciinilor vagabonzi prin alte metode nu reduce numarul lor.
Zeci de ani de nimicire nu au scimbat situatia in tara nimic.
Problema ciinilor vagabonzi este problema statului si a societatii civile, si nu a voluntarilor din organizatiile obstesti.
Pentru ca sa nu apara gruppe noi de ciini vagabonzi, recomandam sa sterilizati pe cei, care sunt in ziua de azi prin gospodariile oamenilor.
Prin sterilisare se va opri nasterea noilor cinii vagabonzi si se va reduce numarul lor de pe strada.
Adresativa dupa ajutor la primaria orasului vostru.
Repetam, nimicirea ciinilor vagabonzi nu reduce numarul lor si problema descrisa nu va disparea.
Ne pare rau, ca nu va putem da alt raspuns, care va putea brusc rezolva problema descrisa.
Va dorim toate cele bune.

Вернуться в «Нам пишут / Corespondenta»